8. A sugárbetegség gyógyításának alapelvei

    Szigorú indikáció (1), individuális terápiás terv (2) és sugárbiológiai alapok (3) alapján a fő feladatunk a cytopeniák leküzdése, az okok felszámolása, a klinikai tünetek megszűntetése. A betegek kezelése a pontosabb fizikai dózisok ismerete nélkül egyszerűbb. A klinikai besorolás és az abból eredő tennivaló elsősorban nem az exact dózismérés alapján történik, hanem a vezető klinikai tünetek szerint.

    A sugársérültet gyógyító orvosnak:

  1. kezelőorvosnak kell lennie,
  2. tudnia kell, hogy kezelési módszereinek mik a határai,
  3. hogy baleset esetén az első ellátás dönti el a beteg sorsát és nem a betegséget, hanem az egész embert kell gyógyítania,
  4. fontos feladata a beteggel való kontaktus biztosítása, a sérült optimizmusának fenntartása, a fájdalom és az esetleges halálfélelem leküzdése, a beteg eredeti környezetében való meghagyása (amíg lehet!), halálos kimenetel esetén a szenvedések csökkentése és az emberhez méltó halál biztosítása. Infaust esetekben a tüneti kezelés is kötelesség!
  5. A klinikai kép percről percre történő változása miatt mindenre fel kell készülnie. Sokféle tünettel fog találkozni, amelyek az egyes sugársyndromákban más és más dominantiával lépnek majd fel. A klinikai állapot súlyosságától függően kell adnia vértransfusiot, sejtkoncentrátumokat, elektrolitokat, cardiacumokat, antibioticumokat, egyéb gyógyszer-kombinációkat. Biztosítania kell az ágynyugalmat, a sterilitást, a bőr- és körömápolást, valamennyi élettani paraméter állandó ellenőrzését, a mikrobiológiai statust (antibioticum-resistentiaval is számoljon!).
Isotopincorporatios sérüléseknél a bőrön, a légutakon és a tápcsatornán a szervezetbe került radionuklidok kiüríttetése, koncentráció-csökkentése fő feladat. Számoljunk azzal, hogy a nuklidok egy része kémiailag is erős méreg, tehát a fizikai hatás mellett toxicologiai komponens is jelen lehet. Antibioticumok, kelátképzők alkalmazása eredményesnek tűnik. Felületes depot-képződés esetén sebészi excisio jöhet számításba, néha az antidotum Thallii® segíthet.

A csontvelő, a celluláris és immunvédekezés depressioja esetében haemopoeticus őssejt-transplantatio (csontvelő- és embryonalis májsejtsuspensio), szeparált vérsejtkoncentrátumok (IBM Blood Cell Separator) alkalmazása jöhet szóba.

A terápiás sugárenergia növekedésével (penetráció) a kritikus szerv a kötőszövet lett. Az orthovoltos években ugyanez a bőr volt, mivel az alkalmazott sugárenergiák kisebbek voltak! A supervoltterápiában a reakció hosszabb latentia-idő után várható (az orthovoltos besugarazások után a reakciók akutan jelentkeztek, de kései effektusok is a kezelés velejárói voltak, rosszabb volt a százalékos mélydózisesés, a volumendózis-eloszlás). Ezeket tudva érthető, hogy a korszerű klinikai sugárbiológia fontos feladata lett a terápiás gondok leküzdése (Herrmann, 1990), s a tumorbiológiai ismereteink bővítése is.

 

A klinikai sugárbiológiának további érdekes sajátossága, hogy az ionizáló sugárhatásnál a növelést ugyanúgy optimalizálni kívánjuk (terápia), ahogy a hatás csökkentését is (sugárvédelem). Másfelől: az ionizáló sugárzást, mint toxicus tényezőt a sugárbiológiában kétféle céllal használjuk:

Időközben újabb sugárbiológiai jelenségek váltak ismertté, amelyeket a klasszikus elemi és DNS-sugárhatással már nem tudjuk megmagyarázni. Pl. sugáreredetű genom-instabilitás, gyakori sejt-transformatios jelenségek, carcinogenesis, a biológiai jelek és gének szabályozásának adaptív válaszai és változásai, stb. E kérdésekre sokféle válasz adható ma még, de reméljük, hogy a jövő a végleges válaszokat is megadja majd.

 

A magam részéről nagyon örülnék, ha e rövid és válogatott tematikájú áttekintéssel sikerült volna kedvet csinálnom e tárgy, a klinikai sugárbiológia iránt.
Mert megérdemli!

dr. Mózsa Szabolcs
SOTE Radiológiai Klinika, Budapest