4-2 A sejtek sugárérzékenységének kérdése

A sugárérzékenység fogalmát definiálnunk kell: milyen paraméterek alapján tartjuk a sejtet sugárérzékenynek, vagy resistensnek? Ellinger (1957) szerint a sugárérzékenység a sejtek, szövetek és szervezetek adott sugárdózisra mutatott viszonylagos morfológiai és/vagy funkcionális válasza.


A sejtciklus interfázisa és ennek fontosabb biokémiai történései.
 
(A. Howard et S.R. Pelc, 1953) (W. K. Sinclair, 1968)
A sejtkinetikai alapállapotok (G0, ciklusban és differenciálódásban) és
a ciklus fázisainak sugárérzékenysége (relatív érzékenység).
7. ábra. Sejtciklus és sugárérzékenység.
 

A celluláris sugárérzékenység kétféle: esszenciális (a környezet és a konstitúció módosíthatja) és kondicionális (a megváltozott környezet befolyásolja). Függ: a sejtek proliferativ kapacitásától, a differenciáltság fokától, a sejtciklusbeli helyzettől, anyagcserétől, oxygen- és vérellátástól, életkortól, speciestől, LET-től (7.sz.ábra). A radiogen cytomorfologiai jelek nem a sugárzásra, hanem magára a sejtre lesznek jellemzők, sugárspecifikus celluláris eltérést nem ismerünk. A sugárhatást követő morfológiai jelek kiértékelése nagy felkészültséget és óvatosságot igényel, jelentősége van a tapasztalatnak. Mivel a sejtek egyes változásai kórjelzők, azaz diagnosztikus értékűek lehetnek, nem mondhatunk le róluk.

A sejtszintű sugárhatás mechanizmusát a 8. sz. ábra és az I. sz. táblázat foglalja össze. A táblázat paraméterei már a klinikai változások irányába mutatnak, azok sejttani alapjait mutatják be. Jól egészíti ki a Berdjis-ábra (1971) funkcionalitását és feltünteti az egyes celluláris sugársérülések dózisküszöbeit is.
 

I. sz. táblázat - A humán somaticus sejtek sugársérülése

Dózis:
A sérülés típusai:
Jellemzés:
0.01-0.05 Gy
Mutatio 
-gén 
-chromosoma
irreversibilis 
chromosomatörések, 
reparatio
1.0 Gy
mitosis-késés 
functio-károsodás
reversibilis
3.0 Gy
tartós mitosisgátlás 
functio-károsodás
egy-két mitosis még lehetséges, 
néhány functio még visszatérhet
4-10 Gy
interfázishalál nincs mitosis
500 Gy
azonnali sejthalál protein-coagulatio
(Prasad, 1974)